سه راه فریب ذهن به پس‌انداز پول بیشتر

Author picture

همه ما می‌دانیم که پس‌انداز پول بسیار مهم است و عملی است که باید انجامش دهیم. اما بااین‌حال، ترویج مصرف‌گرایی توسط مدیران جهان باعث شده که این کار کمتر صورت پذیرد. ما می‌دانیم که باید چه‌کاری انجام دهیم. اما سؤال اینجاست، چطور باید انجامش دهیم؟ در این بخش از آموزش‌های ویتارو، قرار است سه‌راه مؤثر فریب ذهن به پس‌انداز پول بیشتر را تشریح کنیم و بدانیم که چطور عادت پس‌انداز را با راهکاری ساده و آسان در خودمان پرورش دهیم.

سه راه فریب ذهن به پس انداز پول بیشتر

مهارت پس‌انداز پول اکتسابی است یا ذاتی؟

در یک جمله، مهارت پس‌انداز پول ارتباط چندانی به بهره هوشی، اراده و یا دیگر مهارت‌های ذاتی ندارد؛ بلکه این مهارت عمدتاً اکتسابی است و محیط بیشترین تأثیر را در آن می‌گذارد. بگذار با مثالی این موضوع را روشن‌تر کنیم.

سه راه فریب ذهن به پس انداز پول بیشتر

در سال 2019 میلادی، دکتر وندی دلا روزا (به انگلیسی: Wendy De La Rosa)، دانشمند علوم رفتاری، مطالعه‌ای در رابطه با فریب ذهن به پس‌انداز پول بیشتر صورت داد. در این مطالعه، اشخاص به دو گروه تقسیم شدند. درآمد گروه اول به‌صورت ماهیانه و درآمد گروه دوم به‌صورت هفتگی به آن‌ها نشان داده می‌شد. یعنی افراد گروه اول، به‌صورت ماهیانه و افراد گروه دوم به‌صورت هفتگی از درآمد خود مطلع می‌شدند.

سه راه فریب ذهن به پس انداز پول بیشتر

نتیجه کار دکتر دلا روزا بسیار جالب بود؛ گروهی که به‌صورت هفتگی از درآمد خود مطلع می‌شدند، توانستند پس‌انداز بیشتری نسبت به گروه اول داشته باشند. لازم به ذکر است، میزان دریافتی هر دو گروه کاملاً یکسان بود و هیچ تفاوت درآمدی میان آن‌ها وجود نداشت. تنها فاکتور متفاوت، تغییر محیط برای درک بهتر درآمدشان بود.

این موضوع ثابت کرد که چطور یک عامل محیطی می‌تواند تأثیر زیادی در فریب ذهن به پس‌انداز پول بیشتر داشته باشد.

سه راه فریب ذهن به پس انداز پول بیشتر

چنین عوامل محیطی اثر شدیدی دارند، پس ما قرار نیست روش‌های کلیشه‌ای را که همه از آن باخبرند، با تو به اشتراک بگذاریم. ما قرار نیست به تو روش باز کردن حساب پس‌انداز یا اهمیت پس‌انداز پول بیشتر را آموزش دهیم؛ زیرا همه این‌ها را از قبل می‌دانی.

در حال حاضر یک پل نسبتاً بلندی بین خواستن به پس‌انداز پول بیشتر و عملی کردن این خواسته وجود دارد. ما در این یادداشت، قرار است با سه روشی که دکتر وندی دلا روزا برای فریب ذهن به پس‌انداز پول بیشتر معرفی می‌کند، این فاصله را تا حد امکان کم کنیم.

سه راه فریب ذهن به پس انداز پول بیشتر

قدرت پیش تعهد

عموماً، ما وضعیتمان را به دو صورت ارزیابی می‌کنیم. وضعیت حال و وضعیت آینده. وضعیت آینده ما معمولاً بی‌نقص است. در آینده ما برای بازنشستگی پس‌انداز می‌کنیم، وزن خود را کاهش می‌دهیم و زندگی سالمی را برای خود متصور هستیم. اما ما معمولاً فراموش می‌کنیم که وضعیت آینده ما، دقیقاً همین وضعیت حال ماست.

سه راه فریب ذهن به پس انداز پول بیشتر

اصطلاح پیش تعهد استراتژی یا روشی برای کنترل خود است که یک شخص، گزینه‌های قابل انتخاب‌ خود را در آینده محدود می‌کند. اولین راه فریب ذهن به پس‌انداز پولش بیشتر استفاده از همین استراتژی است. مطالعات متعددی نشان می‌دهد که اگر شخصی قبل از دریافت حقوق و درآمد برنامه‌ریزی نماید، به میزان بیشتری پول پس‌انداز می‌کند.

علت این است که از قبل به خودت متعهد می‌شوی که فارغ از اتفاقات و هزینه‌هایی که در طول ماه برایت رخ خواهد داد، درصدی از حقوقت را برای پس‌انداز اختصاص دهی. این تغییرات بزرگ تنها با تغییری کوچک در محیط شکل می‌گیرد و باعث می‌شود انتخاب‌هایت با تفکر و نظم از پیش تعیین‌شده صورت پذیرد.

ما می‌خواهیم تو موضوع پیش‌تعهد را مهار کنی. بنابراین لحظه‌ای به این موضوع فکر کن و به دنبالی راهی باش که بتوانی وضعیت آینده‌ات را باکمی انضباط فردی و به هدف پس‌انداز پول بیشتر بهبود ببخشی. می‌توانی از اپلیکیشنی استفاده کنی که پس‌انداز را برایت برنامه‌ریزی کند.

سه راه فریب ذهن به پس انداز پول بیشتر

اثر شروع تازه

گروه دکتر وندی دلا روزا آزمایشی بر دودسته از افراد سالمند انجام داد. این گروه، دو پیام تبلیغاتی متفاوت برای دودسته از افراد سالمندی که در اواخر 64 سالگی خود قرار داشتند، ارسال کرد. وندی دلا روزا و همکارانش به دسته اول سالمندان نوشتند: «سن شما در حال بالا رفتن است، آیا برای بازنشستگی آمادگی دارید؟» در دسته دوم، آن‌ها کمی جزئی‌تر مخاطبانشان را هدف گرفتند: «شما 64 سالتان است و به‌زودی 65 ساله خواهید شد، آیا برای بازنشستگی آمادگی دارید؟»

سه راه فریب ذهن به پس انداز پول بیشتر

همان‌طور که مشخص است، گروه دلا روزا سعی داشت انتقالی را که در حال صورت گرفتن بود، برجسته کند و به آن گروه سالمندان یادآوری کند که آن‌ها قرار است به‌زودی وارد مرحله جدیدی از زندگی شوند. نتیجه آزمایش بدیهی بود، سالمندان دسته دوم به پیام تبلیغاتی پاسخ بیشتری دادند. دومین راه فریب ذهن به پس‌انداز پول بیشتر استفاده از تکنیک اثر شروع تازه (به انگلیسی: The Fresh Start Effect) است.

در زمان‌های مانند سال نو، آغاز فصل جدید و یا حتی اولین روز هفته، انگیزه برای یک عمل جدید به طرز شگفت‌انگیزی افزایش می‌یابد. بنابراین همین حالا یک هشدار در تقویم تلفن همراهت و در یک روز مانده به تولدت تنظیم کن. سپس، متعهد شو که در آن تاریخ قطعاً درصدی از درآمدت را در سال آینده پس‌انداز و سرمایه‌گذاری می‌کنی.

سه راه فریب ذهن به پس انداز پول بیشتر

مدیریت خریدهای کوچک و مکرر

سومین راه فریب ذهن به پس‌انداز پول بیشتر توجه به خرید‌های کوچک‌تر و مدیریت‌ این هزینه‌ها است. اگر بخواهیم کارمزد بانکی را کنار بگذاریم، مردم معمولاً بیشترین پشیمانی را پس از غذا خوردن در بیرون از منزل تجربه می‌کنند و با خود می‌گویند که چرا برای این کار هزینه کردند.

غذا خوردن در بیرون از خانه شامل هر خریدی که مرتبط به خوراک باشد، می‌شود. یک فنجان قهوه، یک عدد پیراشکی و ذرت مکزیکی، همگی خریدهای کوچکی هستند که به‌طور مداوم هزینه روی دست ما می‌گذارند. هزینه خرید این خوراکی‌ها چندان زیاد نیست، اما وقتی تکرار شوند، به‌مرورزمان متوجه خواهیم شد که پول زیادی بابتشان خرج کرده‌ایم.

سه راه فریب ذهن به پس انداز پول بیشتر

امیدواریم یادداشت سه راه فریب ذهن به پس‌انداز پول بیشتر برایت کاربردی بوده و به دانش اقتصادی‌ات تو افزوده باشد. توجه داشته باش که اطلاعات به‌تنهایی نمی‌تواند تغییری در رفتارهای مالی تو ایجاد کند. باید محیط اطرافت را تغییر دهی تا بتوانی در عمل پول بیشتری پس‌انداز کنی. برای مثال می‌توانی حساب جداگانه‌ای برای پس‌انداز ایجاد کنی و به‌محض دریافت حقوق یا درآمدت، آن درصدی را که با خود توافق کردی، به این حساب واریز نمایی.

ما به‌عنوان انسان، بعضی مواقع در مورد مدیریت و پس‌انداز پول غیرمنطقی رفتار می‌کنیم. اما خوشبختانه همه ما از این موضوع باخبریم و می‌توانیم رفتارمان در محیط‌های مختلف پیش‌بینی کنیم. پس سعی کنیم عادت‌هایی را که به میزان پس‌انداز ما ضربه می‌زند، با تغییر محیط و عوامل مؤثر در آن، محدود کنیم و از بین ببریم.

دیدگاه تو در مورد روش‌های معرفی شده چیست؟ آیا راه‌های دکتر دلا روزا موثر است؟ دیدگاهت را در بخش نظرات همین پست یا در شبکه‌های اجتماعی ما به آدرس @vitaroir ارسال کن و آن را با دوستانت به اشتراک بگذار. نظرات و سؤالاتی که برای ما ارسال می‌کنی محرک ما برای ادامه کار است. وقتی نظراتت را می‌خوانیم بسیار خوشحال می‌شویم. این بازخوردها مایه دلگرمی ماست و انگیزهٔ ما را برای رسیدن به هدفمان دوچندان می‌کند.

متشکریم که با ما همراه بودی، تا بعد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کن!
[کل: 1 میانگین: 5]

ویتارو در شبکه‌های اجتماعی

من به دنبال آزادی مطلق هستم:

محبوب‌ترین‌ها

آخرین‌ها

پیشنهاد سردبیر

سیاست

این پست دارای یک نظر است

 1. محمد مهدی عبدی

  منابع:
  Behavioralscientist
  Medium
  Dr. Wendy De La Rosa from Ted and Stanford University
  Merriam-webster

دیدگاهتان را بنویسید